HAKKIMDA

Masaj Eğitimi: 

Mesleğe resmi olarak 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi Masaj Terapisti Yetiştirme Programı ile başladım. Bu eğitimin ardından hem kendimi geliştirmek hem de masajın altında yatan felsefeyi yani ruh, beden ve zihin bağlantısını daha iyi anlayabilmek için masajın doğum yeri olan Uzak Doğu’ya yerleştim. Bir sene boyunca yaşadığım Tayland ve Kamboçya’da Hint yoga ve Çin geleneksel tıbbına dair prensipleri kavradım, esnetme ve germe gibi manipülatif yollarla tedaviyi içeren Thai masaj teknikleriyle ilgilenerek bu konudaki becerilerimi geliştirdim. Eğitimlerimin sonunda kendi beden ve zihnimin limitlerini test edip zorlayabilmek için inzivaya çekilerek Kampong Som’da bir mağarada yaşadım. 

 

Herhangi bir okulda öğrenilmesi mümkün olmayan son derece dönüştürücü bu kişisel deneyimlerimi ve bu zorlu yolculukla açığa çıkan farkındalıklarımı mesleki becerilerimle harmanlayabilmek için daha önce almış olduğum eğitimlerin bazılarını yeniden aldım. 

 

İstanbul’da tetik nokta ve kas anatomisi eğitimleri ile öğrenimlerime devam ettim. Spor bilimi uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Soner Özsu’dan kinesyoloji (hareket bilimi), kas ve fasya anatomisi eğitimleri aldım. Tüm hocalarımla öğrenci-öğretmen ilişkisi yerine usta-çırak ilişkisi kurdum. Yalnızca derse girip eğitim alıp çıkmak yerine mesleğini en iyi şekilde icra ettiğini düşündüğüm bu ustaların hayatlarının her alanında yanlarında yer almaya özen gösterdim. Onların kendi kişisel gelişimlerinden ev düzenlerine kadar bakış açıları ve hayatı yaşama şekillerinden yaşama ve mesleğime dair dersler çıkardım.

Bu süreçte beden ile yaptığım hemen hemen her çalışma beni vücutta iz bırakmış psikolojik bir travma ile karşı karşıya getirdi. Danışanlarımı sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da destekleyebilmek için repertuarıma yeni teknik ve metotlar eklemem gerektiğini hissettim. Bu şekilde TRE (Tension, stress and trauma release exercises) ile tanıştım. Vücutta biriken travma, gerginlik ve stresi sinirsel titreşim yoluyla atmayı sağlayan TRE eğitimimi Dr. Sarah Zorica Mitic'den aldım. TRE kısa süre içerisinde danışanlarımın stresten arınmak, rahatlamak, odaklanmak, daha iyi uyumak ve iyi hissetmek için tercih ettikleri bir uygulama haline dönüştü. Ben de bu çalışmanın mucizevi etkilerinden bizzat fayda görmüş biri olarak TRE'yi toplu seanslar halinde vermeye başladım. 

Bugüne kadar yüzlerce insanın TRE ile stresten arınmasına yardımcı olmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyorum. 

Neden Masaj:

Çocukluğumdan beri anatomiye meraklıyım. Askerliğimi dahiliye uzmanı asistanı olarak yaptım. Hayatımın önemli bir kısmını önce ailevi sonra gönüllü birtakım nedenlerden dolayı hasta bakarak geçirdim. Yaşlılar ve otizmli çocuklar ile çalıştım.

 

Hayatının büyük bir kısmını hasta insanların yakınında, onlara destek vererek geçirmiş biri olarak kendi becerilerimin gücünü keşfettim. Özellikle dokunmanın insan sağlığı üzerindeki etkilerini ve sevgiyle yapıldığında yarattığı mucizeleri gördüm. Hastaneler ve Batı tıbbı ile yaşadığım tecrübeler sonucunda insan sağlığının ilaçlar, doktorlar, diyetler ve kısıtlamalardan daha bütünsel olduğundan emin oldum. Batı tıbbının yetersiz kaldığı yerleri Doğu tıbbıyla ve doğal yöntemlerle doldurdum. 25 yaşına kadar nefesimi kesen kronik astım ve bronşit hastalığımı, eklem romatizmamı ve skolyozumu doğudan öğrendiğim tekniklerle kendi kendime tedavi ettim. Bugün herhangi bir nefes darlığı çekmemenin yanı sıra nefes eğitimlerimi seanslarıma dahil ediyorum. Doktorların ''Asla olmaz.'' , ''Yapamazsın.'' dedikleri noktalarda sınırları zorlamaktan keyif alıyorum. Bunu da bütünsel bir sağlık anlayışı içerisinde vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokarak yapıyorum. İşte masaj bu mekanizmayı tetiklemenin en efektif yollarından bir tanesi. 

Büyük şehrin kaosu ve gürültüsünden korunabilmek ve danışanlarıma daha iyi hizmet verebilmek için zamanımın bir kısmını Datça’da bir kısmını ise İstanbul’da geçiriyorum. Mutlu ve huzurlu bir toplum için hayat arkadaşım ve iş ortağım Cansın Ersöz ile birlikte workshop ve atölyeler düzenliyoruz.  Aynı havayı soluduğumuz insanların kendilerini tanımaları, hayattan zevk almaları, sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri ve ışıklarını daha güçlü parlatabilmeleri için gece gündüz çalışarak hayata geliş amacımızı onurlandırıyoruz.